نکات مهم در خرید شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)

انواع شارژرهای خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)
۱۳۹۷/۰۳/۲۹
تفاوت قیمت خودرو الکتریکی (خودرو برقی) با نمونه های معمول بنزینی
۱۳۹۷/۰۳/۳۰

خودرو الکتریکی (خودرو برقی) دارید؟ نکات مربوط به انتخاب شارژر را برایتان جمع آوری کرده ایم

تا به حال و در نوشته های قبل، درباره ی اینکه در اختیار گرفتن خودرو الکتریکی (خودرو برقی) چه فوایدی دارد و انواع شارژرهای خودرو الکتریکی (خودرو برقی) کدام اند توضیح داده ایم. اما در این نوشته، قرار است از زاویه ای دیگر به مساله نگاه کنیم، در واقع ما فرض را بر این گذاشته ایم که شما یک خودرو الکتریکی (خودرو برقی) دارید و در حال سبک و سنگین کردن خرید شارژر و احداث ایستگاه شارژ شخصی خود هستید.

آن چه در ادامه مطالعه می فرمایید، مهم ترین نکاتی است که به هنگام خرید شارژر خودرو الکتریکی (خودرو برقی) باید در نظر داشته باشید.

۱- ایستگاه شارژ من به چه شارژری احتیاج دارد و سرعت باتری خودرو من چقدر است؟

بسته به شرایط، خودرو الکتریکی (خودرو برقی) بین  ۳٫۷ kW تا  ۲۲ kW قدرت نیاز دارند تا شارژ شوند. در نتیجه، شارژرها بر مبنای توان خروجی خود، طبقه بندی می شوند. به بیان دیگر، در صورتی که قصد دارید با اطمینان، بهترین شارژر ممکن را خریداری کنید، نیاز است ابتدا باتری خودرو الکتریکی (خودرو برقی) خود را خوب بشناسید و ساختار و عملکرد آن را زیر ذره بین قرار دهید. پس از اینکه نیاز ورودی شارژر مشخص شد، می توان شارژر مناسب را تهیه کرد.

۲- نوع ورودی باتری خودرو الکتریکی (خودرو برقی) مشخص می کند چه شارژری خریداری شود

به عنوان مثال در اروپا، باتری ها از دو نوع ورودی بهره می گیرند. این ورودی ها به type 1 و type 2 معروف هستند. به عنوان مثال یک Nissan Leaf را نمی توان در ایستگاه شارژی که type 1 است تحت ذخیره سازی الکتریکی قرار داد. سخن را کوتاه می کنیم، خودرویی که خریداری کرده اید یا قرار است تهیه کنید بر اساس نوع ورودی باتری، شارژر شما را تعیین می کند.

۳- سراغ تولیدات کدام برند بروم؟

زمانی که به طور جدی قصد دارید یک شارژر خودرو تهیه کنید، لازم است سراغ این مساله بروید که کدام برندها توسط خودروسازهای این حوزه (که انگشت شمارند) معتبر شناخته شده اند. گام بعدی مقبولیت جهانی است و در آخر سازگاری با شرایط برق داخلی.

۴- آپشن یا امکانات جانبی

اگر بخواهیم مساله را به صورت عامیانه و خودمانی تشریح کنیم باید بگوییم دنیای شارژرهای خودرو الکتریکی (خودرو برقی) با سرعت زیادی در حال پیشرفت است. این تغییر و تحول نه تنها در کیفیت عملکرد، بلکه در کمیت آپشن و امکانات جانبی هم بروز و ظهور دارد. به عنوان مثال برخی از شارژر ها این قابلیت را دارند تا وضعیت عملکرد باتری، میزان ولتاژ خروجی، پیشبینی زمان تکمیل شارژ، ایجاد امکان استفاده برای نفر سوم یا در سمت مقابل اختصاصی کردن عملیات شارژ و دنیایی دیگر از امکانات را به افراد پیشنهاد دهند.

در این زمینه هم بسته به نیاز عمل کنید. برای مثال شاید شارژری که شما خریداری می کنید برای یک پارکینگ طبقاتی باشد. در این شرایط دیگر در اختیار داشتن امکان استفاده ی اختصاصی و اصطلاحا رمز دار کردن شارژر یک آپشن نیست، بلکه ضرورت است. به طریق مشابه شاید در منزل شما دو نفر همزمان خودروی برقی دارند، حالا خرید آن شارژری در اولویت قرار می گیرد دو خروجی همزمان داشته باشد.

۵- هزینه ی خرید یک شارژر برقی حدودا چه میزان است؟

پاسخ به این سوال حتی به صورت حدودی کار ساده ای نیست. با توجه به شرایط ارز در بازار داخلی و در نظر گرفتن این حقیقت که شارژرهای خودرو الکتریکی (خودرو برقی) عمدتا وارداتی هستند، نمی توان یک رقم ثابت پیشنهاد داد، اما برای اینکه حدودی بسیار کلی در اختیار شما قرار داده باشیم باید بگوییم همین سال میلادی، در بازارهای اروپایی، میانگین قیمت شارژرهای برقی مبلغ هشتصد یورو بوده است.

شما بازه ی هفتصد الی نهصد یورو را در نظر بگیرید و با توجه به شرایط ارز، قیمت روز را تخمین بزنید.

۶- شارژر برقی من را چه کسی نصب می کند؟

پاسخ به این سوال هم کمی چالشی است. وقتی دستورالعمل و کاتالوگ یک شارژر را مطالعه می کنید با خود می گویید کافی است پریز را شارژر را به برق منزل و سوکت را به ورودی باتری خودرو متصل کنم (البته در یک مدل واقعا به همین شکل است)، اما وجود یک سری ریزه کاری ها در شرایط داخلی برق و سیم کشی منزل شما شاید کار را کمی پیچیده کند.

در آخر نیاز است مساله را بولد و برجسته سازیم چون پای ایمنی در میان است، توجه داشته باشید هر تکنسین برقی لزوما مولفه و الزامات شرایط عملکرد شارژرهای برقی را نمی داند. در نتیجه تاکید موکد وجود دارد که از اوپراتورهای شرکتی که شارژر را خریداری می کنید استفاده کنید(هر برندی که باشد).

امیدواریم که شش بند بالا توانسته باشد تا حد زیادی شما را در یافتن مناسب ترین شارژر برای خودرو الکتریکی (خودرو برقی) یاری رسانده باشد. در صورتی که این طور نیست یا سوالی دارید که در متن به آن پاسخ داده نشده است، خوشحال می شویم با ما در میان بگذارید، سعی خواهیم کرد به دغدغه های شما پاسخ ها علمی و صحیح بدهیم.

منابع برای مطالعه بیشتر

http://www.mobilityhouse.com/en/6-things-that-i-need-to-consider-when-buying-a-charging-station-for-my-electric-car