سیر کنترل (CirControl) و خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)

ممنوعیت استفاده از خودروهای بنزینی
۱۳۹۷/۰۴/۰۹
نگاهی به آینده، سیرکنترل (CirControl) چیست و چه می کند؟
۱۳۹۷/۰۴/۱۵

کمپانی  چه در چنته دارد؟

کسی که به خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) علاقه دارد، نمی تواند نسبت به محصولات مرتبط با آن بی تفاوت باشد. پیشرفت های دنیای تکنولوژی لحظه به لحظه امکانات جدیدی در اختیار بشر قرار می دهد و در این میان، شرکت  یکی از پیشرو ها است. آن طور که بررسی ها نشان می دهد، برتری شرکت مذکور در ارائه ی خدماتی است که استفاده از خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) را تسهیل می کند و اصطلاحا User-Friendly است.

در این نوشته به طور دقیق و تخصصی بررسی کرده ایم تا مشخص شود چرا محصولات این شرکت اروپایی در بیش از پنجاه و شش کشور دنیا مشتری دارد و امروز، پنجاه هزار ایستگاه شارژ در سراسر دنیا از این شرکت خدمات دریافت می کنند.

معرفی محصولات  از طریق یک مقدمه

تا چندی پیش، وقتی یک خودرو یا حتی موتورسیکلت با سرعت از کنارمان گذر می کرد و هیچ صدا و دودی از آن بیرون نمی آمد، سرمان را بر می گرداندیم و با تعجب به نحوه ی عملکردش نگاه می کردیم. در طرف مقابل، گاهی وقتی واژه ی برقی به گوشمان می خورد امکان نداشت بتوانیم وسیله ی مذکور را جدی بگیریم و برایش توان و قدرتی درخور قائل شویم.

حالا اما اوضاع تغییر کرده، پیش بینی می شود آمار “یک” و “سه” میلیونی خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷  برای سال ۲۰۲۰ به نه الی بیست میلیون دستگاه برسد. معنی گزاره فوق می شود اینکه، همزمان با گسترش و فراگیری خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)، نیاز به دریافت خدمات و محصولات مرتبط با عملکرد این محصولات تکنولوژیک بالا می رود و این درست جایی است که حضور دارد و قرار است خلا بازار را پر کند.

در آخر اینکه، ارزش قائل شدن برای محیط زیست، تکنولوژی های نوین، بهره وری اقتصادی و رانندگی ایمن زمانی ارزش دارد که راحتی استفاده توامان برقرار شده باشد، در سطرهای آینده فرض بر این است که شما خودروی الکتریکی (خودروی برقی) دارید، یا می خواهید تهیه کنید و در جست و جوی یافتن راهی برای تضمین استفاده ی پیوسته و بی دغدغه، تلاش می کنید. فراتر از این، درصورتی که یک مدیر ارشد هستید (در ارگان های دولتی و خصوصی)، صاحب پارکینگ یا مجتمع تجاری می باشید و شرایطی از این دست درباره ی شما صادق است، توصیه می کنیم از فواید خدماتی که می توان به خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) ارائه داد، غفلت نورزید.

 معرفی محصولات  در یک نگاه

در کلی ترین حالت طبقه بندی، سه محصول، برای شارژ خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) طراحی و تولید شده است. شارژرهای خانگی یا دیواری، شارژرهای سریع و آن هایی که اصطلاحا پست شارژر نامیده می شوند. هر کدام از این دسته های کلی، خود زیرشاخه های فراوانی دارند و برنامه های نرم افزاری مخصوص به خود را ارائه می دهند اما، برای شناخت اولیه شما همین سه نوع شارژر را در نظر داشته باشید تا در ادامه مساله را بیشتر بشکافیم.

شارژرهای خانگی یا دیواری (Wall-Box)

به این دلیل که شارژرهای فوق را خانگی نامیده اند، این اشتباه پیش می آید که استفاده ی آن ها محدود به منازل شخصی است. حال آن که به این شکل نیست و آن ها در طیف وسیعی از اماکن کاربرد دارند. به عنوان مثال اگر یک شارژر خانگی (چهار نوع دارد) از خریداری کنید، در محل کار، فروشگاه، هتل و رستوران ها، مجتمع های آپارتمانی، مراکز آموزشی و پارک ها امکان نصب و استفاده دارند.

مشاهده محصولات ارایه شده در پارتک

پست شارژرها (Post)

پست شارژرها به لحاظ ظاهری شبیه مکعب هایی هستند که در ایستگاه های پمپ بنزین مشاهده می کنید. استفاده از آن ها در تمامی اماکن و فضاهای مورد قبلی رواج دارد به جز منازل شخصی. در واقع برای محل کار، فروشگاه و هر مکانی که خودرو بتواند زمان قابل توجهی توقف داشته باشد (حداقل به اندازه ی یک خرید یکی دو ساعته) استفاده از یک پست شارژر قابل توجیه است.

مشاهده محصولات ارایه شده در پارتک

شارژرهای سریع (QC)

در آخر به تکنولوژی آخری که به خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) خدمات ارائه می دهد می رسیم. شارژرهای سریع، این قابلیت را دارند که در بزرگراه ها و مناطق بین شهری نصب شوند و در مدت زمانی فوق العاده کوتاه شارژ باتری رهگذران را پر کند. اگر در حالت عادی برای شارژ کامل خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) هشت ساعت زمان نیاز است، شارژرهای سریع این کار را زیر دو ساعت انجام می دهند و این در نوع خود فوق العاده است.

این سه محصول، خدمات اصلی شرکت برای خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) هستند. منطقی هم به نظر می رسد که بخش اعظم تمرکز و سرویس دهی معطوف به عملیات شارژ باشد، زیرا چالش جهانی و مشترک این حوزه، چگونگی و سرعت شارژ باتری ها است.

در ادامه کار را کمی تخصصی تر می کنیم و انواع شارژها و برنامه ها را معرفی می کنیم. همچنین گذری به خدمات پس از فروش   خواهیم داشت و عیار سرویس دهی این شرکت اروپایی را از نظر خواهیم گذراند. با ما همراه باشید.

مشاهده محصولات ارایه شده در پارتک

نگاهی به محصول اول، یک شارژر دیواری کوچک Wall-Box e-Home

چه در فضای داخلی و چه در محیط های بیرونی، استفاده از این مدل شدنی است و از آن مهم تر یک ویژگی بزرگ دارد. شما هم می توانید برای مصرف در منزل شخصی از این شارژر استفاده کنید هم در یک مجتمع آن را روی دیوار قرار دهید و به صورت اشتراکی از خدماتش بهره بگیرید.

در طراحی این محصول، بیش از هر چیز، به ابعاد، میزان بهره وری و استحکام و دوام شارژر توجه شده است. این مدل شارژر خود در چهار نوع کابل عرضه می شود، در حالت عادی از دمای منفی پنج درجه تا مثبت چهل و پنج درجه عملکرد دارد و تقریبا از سه الی هشت کیلووات توان تولید می کند (بسته به نوعی که شما انتخاب کنید). جالب اینکه تنها چهار کیلوگرم وزن دارد و کابلی که همراه محصول ارائه می شود پنج متر طول دارد. از نظر ابعاد هم کار به شکل ۱۱۵x180x315 mm پیش می رود.

جالب است بدانید کمپانی های نیسان و فولکس واگن مشتری پروپا قرص این شارژر   هستند.

محصول دوم، یک شارژر دیواری ساده به نام Wall-Box e-Basic

مشابه نمونه ی قبل، این محصول هم روی دیوار قرار می گیرد و در تمامی فضاهای بسته و باز قابل استفاده است. اما یک نکته را باید مد نظر داشته باشید، در نمونه ی قبلی، این امکان وجود داشت که به شارژر اعلام کنید فقط فلانی و فلانی امکان شارژ دارند، در حالی که این نمونه به همه بدون پرسش خدمات ارائه می دهد. در نتیجه، اگر با همسایه های خود از این بابت مشکلی ندارید یا اینکه مشخص است که فقط در گاراژ و حیاط منزل شخصی از این شارژر بهره می گیرید، گزینه ای است با عملکرد تقریبا مشابه و قیمت پایین تر.

از شکل و شمایل شارژر مورد بحث کاملا مشخص است که طراحی ساده ای دارد و با این هدف کار شده تا در اوج ایمنی، عملکرد فنی قابل قبولی داشته باشد. این محصول هم تنها چهار کیلوگرم وزن دارد اما کابلش را خودتان باید تهیه کنید(روی پکیج خرید کابل قرار نمی گیرد). سه نوع برای سه کابل مختلف بسته به نیاز طراحی شده ولی همگی ابعاد ۱۲۵x225x320 mm دارند. در آخر اینکه، یکی از سه نمونه ی مذکور، دو خروجی دارد و این امکان فراهم است تا دو کابل از آن بیرون کشیده شود (مناسب برای خانواده هایی که دو خودروی برقی دارند).

محصول سوم، یک تقویت یا تسهیل کننده ی قدرتمند  

محصولی که در این قسمت معرفی می کنیم، عملکردی جنبی دارد اما در بعضی شرایط از حسن انجام وظیفه اش از خود شارژر برقی اهمیت بیشتری می یابد. اگر یکی از بندهای زیر مطلوب شما است، باید کم کم به فکر تهیه ی  از شرکت   باشید.

  • در صورتی که می خواهید خودروی الکتریکی (خودروی برقی) خود را در مدت زمان کوتاهی شارژ کنید بدون اینکه نیاز به تغییر شارژر داشته باشید؛
  • در صورتی که قصد دارید احتمال هرگونه آسیب به شبکه ی برق رسانی و قطعی غیرقابل پیش بینی برق را به صفر برسانید؛
  • از همه مهم تر، اگر به دنبال راهی مقرون به صرفه و ارزان می گردید.

عملکرد به زبان ساده و عامیانه به این شکل است که نحوه ی مصرف الکریسیته ی وسایل برقی منزل شما را زیر نظر می گیرد، در زمان هایی که مصرف برق نرخ پایینی دارد، انرژی بیشتری در اختیار شارژر قرار می دهد و در زمانی که اوضاع برعکس است، یا به قولی شما در منزل وسایل برقی زیادی را در حال استفاده دارید، سهم شارژر را می کاهد. از این طریق نه تنها شارژ خودروی الکتریکی (خودروی برقی) شما به زندگی روزمره آسیب نمی زند بلکه به صورت هوشمند، سرعت شارژ وسیله ی شما ارتقا می یابد.

محصول چهارم، یک برنامه ی نرم افزاری برای مدیریت شارژرها Dynamic Load Management

تا به اینجای کار از شرکت سیرکنترل (CirControl) تنها وسیله ی فیزیکی معرفی کرده ایم. اما کم لطفی است اگر در بحث مدیریت انرژی و حوزه های نرم افزاری، اشاره نداشته باشیم به سیستم کنترل دینامیک روند شارژ.

قضیه از این قرار است، در نمونه ی قبل، یک دستگاه فیزیکی جریان برق منزل شما را برای رسیدن به شیوه ی مناسب مصرف مدیریت می کرد و در این قسمت، برنامه ای نرم افزاری زمام امور را در دست گرفته و چند ایستگاه مختلف شارژ را برای سرویس دهی بهینه حاضر می کند.

تفاوتی ندارد که یک مجتمع تجاری باشید یا مسکونی و حتی پارکینگ، اگر می خواهید در مقیاس کلان، عملیات شارژ انبوهی از خودرو ها در حالتی اقتصادی قرار داشته باشد، نرم افزار فوق که به اختصار DLM نامیده می شود، در نوع خود بی نظیر است.

قصد تکرار مکررات را نداریم، اما این نرم افزار مصرف برق در تمامی شارژر ها را در اختیار دارد و همزمان آن ها را کنترل می کند، از این طریق وقتی یک شارژر مورد استفاده نباشد، توانش روی بقیه سرشکن می شود و حالت بالعکس هم برقرار است.

برای استفاده از این سیستم نرم افزاری تعلل جایز نیست، چه یک پارکینگ دراختیار داشته باشید، چه مجتمعی مسکونی و چه محل کاری پر از ماشین های برقی. در ضمن، برای تصمیم گیران شهری می گوییم، اگر روزی قرار شد محل شارژ خودروی الکتریکی (خودروی برقی) آماده کنید، روی این نرم افزار برای مدیریت خدمات ایستگاه ها حساب باز کنید.

محصول یا خدمات پنجم، پست شارژرها

برای اینکه به انبوه خدمات شرکت   اشاره ای داشته باشیم، نیاز است از روی چندین و چند شارژر دیواری (و حتی در ادامه پست شارژر و شارژر سریع) گذر کنیم و روند معرفی جامع را پی بگیریم. در اینجا به نوعی از پست شارژرها رسیده ایم که به صورت AC کار می کنند و بر خلاف نمونه های قبلی، تمرکزشان نه روی استفاده های شخصی، بلکه معطوف به اجتماعات عمومی است.

برای مثال یک شرکت، مجتمع تجاری، چند بلوک منزل مسکونی و حتی چندین و چند محله در کنار هم می توانند از این شارژرهای پر توان بهره بگیرند. به این دلیل که معمولا استفاده از این شارژرها در فضاهای باز صورت می گیرد، بدنه ی آن ها طوری طراحی شده که از گرما و سرما گزندی نیابد. شرکت   در حدود پنج مدل تنها از همین  که خود زیرشاخه ای است از پست شارژرها تولید می کند. در نتیجه توصیه ی ما این است، قبل از تهیه حتما با یک متخصص نمایندگی شرایط را سبک و سنگین کنید تا بهترین گزینه را به دست آورید.

یک نکته؛ پست شارژرها از نظر سرعت شارژ نسبت به نمونه های دیواری برتری غیر قابل باوری ندارند، بلکه تفاوت آن ها در توان، ظرفیت و دوام ارائه ی خدمات است. در نتیجه مثلا یک پارکینگ، اگر حجم و مراجعه ی زیادی دارد، سراغ این نمونه می آید و در صورتی که مشتریان یک هایپر مارکت به ندرت خودروی الکتریکی (خودروی برقی) داشته باشند، همان نمونه های دیواری انتخاب می شود.

محصول یا خدمات ششم، به آینده سلام کن  

تمامی خدمات بالا معرفی شد تا به این قسمت برسیم. از ابتدای تولید خودروی الکتریکی (خودروی برقی) همواره این چالش وجود داشته که با چه سرعتی آن ها را شارژ و آماده ی مصرف سازیم. به نظر می رسد که شارژرهای سریع این مساله را هموار کرده اندو با به کارگیری DC charge در زمان های فوق العاده پایین باتری یک خودرو را کاملا پر می کنند.

این مدل ها هم دارای مصارف عمومی هستند و هم خصوصی. همان مثال پارکینگ و هایپر مارکت را در نظر بگیرید، تصور کنید در یک شهر پیشرفته زندگی می کنید، به محلی مراجعه می کنید که شارژر سریع دارد یا یک دیواری ساده؟ در نتیجه اگر شرایطی این چنین دارید، تقریبا ناچارید که یک نمونه ی اینچنینی را به صورت شخصی خریداری کنید. در طرف مقابل، اداره یا وزارت راه و شهرسازی اگر می خواهد اتومبیل های برقی را در بزرگ راه ها، آزاده راه ها و مکان های بین شهری هم ببیند، ناچار به استفاده از این شارژرهای سریع خواهد بود.

شرکت  دو نوع شارژر سریع تولید می کند،  و  و البته هر کدام از این دو، خود زیرشاخه هایی دارند که در زمان خرید باید مورد نظر گرفته شوند. مثل اینکه چه توانی نیاز است، چه نوع کابل هایی قرار است استفاده شود و غیره.

جمع بندی خدمات شرکت  برای خودروی الکتریکی (خودروی برقی)

مطلب بالا شعاری است که شرکت مورد بحث ما می دهد. آن ها می گویند که برای خدمات پس از فروش دپارتمان ندارند، بلکه روش جاری ارائه سرویس شرکت را طوری طراحی کرده اند که هر مسئول، در هر جایگاه سازمانی بتواند در لحظه نیاز مشتری را برطرف کند. در همین راستا آن ها وسایل تست کننده ی فوق العاده مجهزی دارند که در لحظه به محل مراجعه می کنند و شارژر خانگی، عمومی و حتی صحت سامانه ی برقی محل شما را کنترل می کنند.

ما اظهار نظر زیادی نمی کنیم(چون قصد تبلیغاتی نداریم) اما به نظر می رسد پنجاه هزار ایستگاه شارژ در پنجاه و شش کشور، گواهی است بر صحت، دقت و قدرت خدمات شرکت  در حوزه ی خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی).