مدیریت هوشمند پارکینگ

ترافیک و کمبود فضای پارک و پارکینگ از عوامل اصلی سردرگمی و بی‌حوصلگی رانندگان در اکثر شهرها به خصوص شهرهای بزرگ هستند. تعجب برانگیز نیست که خدمات مدیریت هوشمند پارکینگ جزو اولین ایده‌ها برای رفع مشکل پارکینگ و مدیریت ترافیک شهری می‌باشد.
ما در عرصه‌ای هستیم که دنیا در حال حرکت به سمت هوشمند سازی و توسعه‌ی اینترنت اشیا (IoT) در تمام زمینه‌ها است. در چنین عرصه‌ای خدمات مدیریت هوشمند پارکینگ به عنوان راهکاری نوآورانه و هوشمند، لازمه‌ی ساخت شهرهای هوشمند هستند.

 

سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ

هنگام برنامه ریزی به منظور ایجاد زیر ساخت های شهرهای هوشمند، توجه به سیستم های مدیریت هوشمند پارکینگ یکی از مهمترین برنامه‌هایی می‌باشند که باید توسط مسئولان دولتی، مدیران فناوری اطلاعات و مدیران اجرایی نوآور ، مدیران بهره برداری و مالکین پروژه ها مد نظر قرار گیرد.

سطوح مختلف امكانات پاركینگ می تواند بر كارایی ترافیك و كیفیت زندگی شهری تأثیر بگذارد . تصمیمات نادرست و مدیریت غیر استاندارد موجب تأثیر نامطلوب بر سیستم ترافیكی شهری صدمه و تخریب محیط زیست ، افزایش در هزینه های ساخت و مانع از پیشرفت اقتصادی می شود . بعد از گذشت چندین دهه و افزایش اتومبیل و نبود فضای كافی برای پارك و در نهایت هزینه زیاد ساختن امكانات پاركینگ، ارزیابی دقیق برای مدیریت و مكان یابی پاركینگ را ضروری ساخت. سیاست گذاران بخش حمل و نقل در سالهای اخیر به پارکینگ توجه بیشتری کرده و از آن به عنوان یک مکانیزم بالقوه برای رفع مشکلات ترافیک موجود و تراکم شهری نام می برند. همین امر باعث شده که تحقیقات گسترده ای در جنبه های مختلف پارکینگ و تقاضا برای ایجاد پارکینگ هوشمند انجام شود.

در سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ از تجهیزاتی مانند سنسورهای تشخیص و اعلام حضور خودرو و با امکان تشخیص جهت ، سنسورهای تشخیص ارتفاع برای جلوگیری از ورود خودروهای با ارتفاع بیش از حد مجاز و کنترل رمپ ها، نمایشگر های هوشمند و داینامیک با قابلیت رنگهای RGB و البته در سیستم های مدیریت پارکینگ از تجهیزاتی مانند گیت‌های راه بند، دوربین های پردازش تصویر (برای تشخیص پلاک خودرو و تصویر راننده)، دستگاه های کارت دهنده و گیرنده و غیره استفاده می‌کنند.

با عنایت به روند رو به رشد هزینه های تولید انرژی و محدویت منابع آن، استفاده از سیستم هایی که بهینه سازی مصرف انرژی را به همراه دارند از جمله در پارکینگ ها امری ضروری به نظر می رسد. همزمان سیستم های مدیریت هوشمند باید علاوه بر بهینه سازی مصرف انرژی امکان تامین امنیت ، رفاه ، دسترسی آسان برای کاربر خود را فراهم نماید. امروزه در کشور های پیشرفته و در حال توسعه سیستم های مدیریت هوشمند پارکینگ و یا همان پارکینگ هوشمند به یكی از مهمترین ابزار های موثر در مدیریت شهرها تبدیل شده است.

برخی از اهدافی که ما در سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ (مدیریت پارکینگ ) دنبال می‌کنیم شامل موارد زیر است:

 • افزایش میزان ایمنی
 • کاهش میزان نیروی انسانی مورد نیاز
 • کاهش هزینه های نگهداری و بهره برداری
 • ارایه سرویس های دارای ارزش افزوده به مشتریان
 • ارایه راه حل یکپارچه در راستای اهداف شهر هوشمند
 • کاهش مصرف انرژی ، صرفه جویی و مدیریت مصرف
 • افزایش ضریب امنیت خودروها در لحظه تردد ، ورود و خروج و توقف
 • اطلاع کامل و دقیق از تعداد و محل خودروهای موجود در پارکینگ در لحظه
برخی دیگر از مزایا و بهینه سازی در مصرف انرژی که توسط سیستم ایجاد می‌ گردد شامل نکات زیر می باشند:

 • کاهش نیروهای موظف برای راهنمایی خودرو ها, شمارش و غیره که نهایتا موجب کاهش هزینه نیروی انسانی می شود.
 • بالابردن ضریب اشغال پارکینگ باعث ایجاد درآمد بیشتر و استفاده حداکثری از تمامی منابع و امکانات پارکینگ می گردد. با بکارگیری همزمان سایر سیستم ها به روی همان بستر مدیریت هوشمند پارکینگ مانند سیستم مدیریت هوشمند روشنایی باعث کاهش هزینه های جاری پارکینگ تا 66% می گردد.
 • با استفاده از این سیستم علاوه بر اینکه زمان صرف شده برای پارک یک خودرو کاهش می یابد، در نتیجه آن میزان آلودگی منواکسید کربن در محیط کاهش یافته و این امر بر میزان کارکرد سیستم تهویه پارکینگ تاثیر بسزایی دارد و نهایتا باعث صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریسیته میگردد.
 • اپراتورها و مدیران پارکینگ ها با بکارگیری اطلاعات و گزارش هایی که در سیستم مدیریت پارکینگ قابل ارایه و استخراج می باشد این امکان را دارند تا برای مدیریت پارکینگ خود تصمیم های صحیح اتخاد نمایند و این یکی از ابزارهایی است که برای افزایش کارایی سیستم مدیریت پارکینگ در اختیار مالکین پارکینگ ها می باشد.

یکی از راههای بهینه سازی منابع موجود و از بین بردن اتلاف زمان , بهبود در عملیات پارک خودرو استفاده از سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ میباشد. ارائه اطلاعات در مورد ظرفیت آزاد به تفکیک هر طبقه،راهروها و همه بخشهایی که امکان پارک خودرو وجود دارد، باعث هدایت سریع و بدون نگرانی رانندگان به جایگاه های آزاد میشود.

مطالعه بیشتر

دراین سیستم که نسل جدیدی از سیستمهای مدیریت هوشمند پارکینگ میباشد، مشتریان علاوه بر تمامی مزایای یک سیستم معمول مدیریت پارکینگ ارایه مینماید ازقابلیتهای ویژه بیشتری برخوردار هستند

مطالعه بیشتر

به عنوان یک مکمل سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ ما علاوه بر پارکینگ های طبقاتی، برای پارکینگ های فضای باز و خیابانی نیز راهکار مناسبی ارایه مینماییم.

مطالعه بیشتر

مقاله‌های ما را در زمینه‌ی مدیریت هوشمند پارکینگ مطالعه نمایید.


مراجعه به مرکز دانش