معرفی انواع پارکینگ و نحوه بهره برداری از آنها

رونمایی از پایلوت ایستگاه شارژ خودرو الکتریکی (خودرو برقی)
۱۳۹۷/۰۵/۱۹
سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ
بررسی کامل سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ
۱۳۹۷/۱۱/۰۸

با توجه به افزایش قابل توجه استفاده از خودروهای شخصی،نیاز به پارکینگ در هر مکان عمومی و شخصی مانند محل زندگی،محل کار و مراکز فروش،این روزها بیش از پیش احساس می می شود.پارکینگ ها باید شرایط و ضوابط خاصی در طراحی و اجرا داشته باشند و بتوانند نیاز های استفاده کنندگان از آن را برطرف کنند.در این بخش می خواهیم به طور تخصصی انواع پارکینگ را به مشخصات و ویژگی هایشان به شما معرفی کنیم.

معنی کلمه پارکینگ:

پارکینگ یک کلمه انگلیسی وارد شده به زبان فارسی به معنای محل توقف ماشین است.پارکینگ می تواند در فضای باز یا بسته باشد و به صورت عمومی و اختصاصی مورد استفاده قرار گیرد.

انواع پارکینگ:

در حالت کلی می توان پارکینگ ها را به دو دسته هوشمند و غیر هوشمند تقسیم بندی کرد.پارکینگ ها را می توان از جنبه های مختلف دیگری مانند مواد استفاده شده در ساخت،میزان دسترسی،ابعاد آسانسور و تعداد وسایل نقلیه داخل پارکینگ و نوع قرار گیری ماشین ها نیز در گروه های مختلفی تقسیم بندی کرد. در ادامه به طور کامل با انواع پارکینگ آشنا می شویم.

پارکینگ طبقاتی خودرو:

این پارکینگ یک مدل از انواع پارکینگ سرپوشیده است که معمولا در مراکز عمومی مانند مراکز خرید بزرگ و یا برج ها استفاده می شود.سازه این نوع پارکینگ به صورت چند طبقه و گاها به صورت مارپیچ است.خودروها در این پارکینگ ها می توانند از طریق رمپ داخلی،رمپ خارجی،بالابر خودرو و سیستم های ربات خودرو به طبقه مورد نظر و مکان پارک مناسب خود وارد شوند.استفاده از رمپ داخلی رایج ترین روش بوده درحالیکه استفاده از بالابر خودرو جز در تعدادی ساختمان های قدیمی تقریبا منسوخ شده است.

پارکینگ طبقاتی خودرو

 

پارکینگ های خیابانی:

پارکینگ خیابانی نیز از انواع پارکینگ های عمومی و روباز است که معمولا در نزدیکی و اطراف مکان های شلوغ و پرتردد تاسیس می شود.این پارکینگ ها ممکن است خصوصی باشند و برای استفاده از آن مجبور به پرداخت هزینه باشید و می تواند پارکینگی با استفاده رایگان یا عمومی باشد.

پارکینگ های خیابانی

 

پارکینگ پشت بامی

پارکینگ پشت بامی:

پارکینگ پشت بامی، یک مدل از انواع پارکینگ است که تنهابرای پارک وسایل نقلیه سبک مانند موتور سیکلت و دوچرخه می توان از آن استفاده کرد.البته استفاده از این پارکینگ نیز بسیار محدود است زیرااقدامات لازم برای جابجا کردن وسایل نقلیه و تامین ایمنی و مقاومت لازم سقف برای اینکه بتواند وزن روی خود را تحمل کند نیازمند صرف زمان و هزینه است.

 

 

 

 

 

 

 

پارکینگ هم کف در آپارتمان:

در آپارتمان های مسکونی و تجاری معمولا برای هر واحد یک جای پارک مجزا در نظر گرفته می شود.با توجه به فیزیک و ابعاد پارکینگ وسایل نقلیه می توانند پشت سرهم و یا در کنار هم قرار بگیرند.البته باید در طراحی این نوع پارکینگ فضای کافی برای جابجا شدن یک خودرو و ورود و خروج آن فراهم شده باشد، حتی هنگامی که ظرفیت تمام جایگاه ها تکمیل است و نیازی به جابجا شدن سایر وسایل نقلیه نباشد.

پارکینگ هم کف در آپارتمان

پارکینگ زیرزمینی

پارکینگ زیرزمینی:

 یکی دیگر از انواع پارکینگ،پارکینگ زیرزمینی است که معمولا در مکان هایی که فضای کافی وجود ندارد و یا قیمت زمین بالا است طراحی و ساخته می شود.این نوع پارکینگ را می توان در زیر آپارتمان،جاده و یا پارک ساخت.البته این نوع پارکینگ نیز به دلیل نیاز به صرف هزینه های بالا و حل معادلات پیچیده مهندسی عملا بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 

 

پارکینگ مکانیزه ی هوشمند:

استفاده از پارکینگ هوشمند و یا مکانیزه در چند سال اخیر به صورت چشمگیری رو به افزایش است.در پارکینگ مکانیزه با استفاده از ماشین آلات الکتریکی،دیجیتالی و مکانیکی از فضای موجود به صورت حداکثر استفاده می کنند .  تعداد خودروهای یک پارکینگ هوشمند با فضایی مشابه با نوع غیر هوشمند آن به تعداد قابل توجهی بیشتر است.استفاده از این نوع پارکینگ باعث صرفه جویی در فضای مورد استفاده،صرفه جویی در هزینه و کاهش آلودگی های زیست محیطی می شود.علاوه بر نکات مثبت فوق،این پارکینگ باعث افزایش سرعت ورود و خروج ماشین شده و خودرو ها بدون نیاز به راننده و با استفاده از سیستم های مکانیزه ی هوشمند می توانند به جایگاه های خود منتقل شوند. در زیر برخی از انواع پارکینگ های مکانیزه را بررسی می نماییم :

پارکینگ مکانیزه روتاری:

از این نوع پارکینگ در مکان هایی که فضای کافی برای ساخت پارکینگ های وسیع وجود ندارد،استفاده می شود.این پارکینگ تنها به اندازه ۲ ماشین فضا اشغال می کند اما می تواند ۱۲ خودرو را در خود جای دهد.

پارکینگ مکانیزه روتاری

پارکینگ مکانیزه برجی:

پارکینگ برجی پرهزینه ترین و گرانترین نوع از انواع پارکینگ هوشمند و در عین حال پر بازده ترین از نظر تعداد خودرو است.این پارکینگ ها به صورت دایره ای و یا مستطیلی ساخته شده و از یک آسانسور مرکزی برای جابجا کردن خودرو استفاده می کند.

پارکینگ مکانیزه برجی

پارکینگ هوشمند پازلی:

از این نوع پارکینگ نیز می توان در مراکز مسکونی،تجاری و عمومی استفاده کرد.این پارکینگ از نظر ساخت،هزینه کم تری نسبت به سایر پارکینگ های هوشمند نیاز داشته و در صورت نیاز می توان از تعدادی از آن ها در کنار هم استفاده کرد.

پارکینگ هوشمند پازلی

نکته قابل ذکر آن است که پارکینگ های غیر هوشمند آپارتمانی و زیر زمینی و چند طبقه را نیز می توان با رعایت اصول مهندسی به صورت هوشمند طراحی کرد و ساخت.