نحوه ی استفاده از شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)

نحوه ی انتخاب شارژر مناسب خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)
۱۳۹۷/۰۳/۲۳
نکات ایمنی استفاده از شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)
۱۳۹۷/۰۳/۲۴
به زودی به جای این پمپ بنزین یک ایستگاه شارژر خودرو الکتریکی احداث می شود! آینده در خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)

هر جای این دنیا که برویم، حتی در دور افتاده ترین مناطق، باز هم دسترسی به سوخت های فسیلی میسر است. ما در هر جاده ای پمپ بنزین پیدا می کنیم و نفت و مشتقاتش سالیان سال است که چرخ صنعت و اقتصاد بشر را چرخانده اند. امروز اما، کار دنیا و بشر به جایی رسیده که دیگر نمی توان بر منوال قدیم ادامه داد. یعنی حتی، به فرض اینکه منابع نفتی در دهه های اخیر به اتمام نرسد، دیگر این سیاره کشش و تحمل لازم برای تعدیل آسیب های محیط زیستی ناشی از احتراق سوخت های فسیلی را ندارد.

با درک و لمس این حقیقت، دنیا به فکر یافتن جایگزین افتاده. بررسی ها نشان می دهد که قرار است الکتریسیته گوی و میدان را از نفت بگیرد و در تمامی شئون، فناوری و تکنولوژی های جدید به کار بسته شوند.

شاید ملموس ترین تغییر آینده، جایگزین ساختن خودروی های الکتریکی (خودروهای برقی) با نمونه های بنزینی امروزی باشد. اما مهم ترین بحث و چالش پیش رو در این حوزه، نحوه ی استفاده از شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) است؛ به همین خاطر این نوشته و سطرهای پیش رو را به بررسی ساز و کار و نحوه ی عملکرد شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) اختصاص داده ایم.

کوتاه از باتری خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)

خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)، توسط یک موتور الکتریکی، نیرو محرکه ی خود را تامین می کنند. در واقع وظیفه ی باتری در این خودروها، مشابه باک بنزین در اتومبیل های معمولی است. باتری باید از الکتریسیته یا به اصطلاح عامیانه برق پر شود، تا موتور به حرکت در آید. در نتیجه ی این ساختار، یک خودروی برقی نیازی به اگزوز ندارد چون اصولا دود ناشی از احتراق، خروجیِ ناخواسته ی موتور نیست.

تا به اینجا همه چیز درباره ی خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) زیبا، مشخص و معین است اما اگر دقیق تر شویم دو چالش باقی می ماند که باید به آن ها پاسخ داد؛ اول اینکه ضروری است به خوبی مشخص گردد که در کجا و چگونه می توان یک خودروی الکتریکی (خودروی برقی) را شارژ کرد و در وهله ی دوم باید به این امر پرداخت که گرمای تولید شده توسط یک خودروی الکتریکی تا چه اندازه سالم تر از سوخت های فسیلی معمول است. جالب است بدانید که پاسخ هر دو سوال، با نگاهی دقیق به شارژر و نحوه ی عملکرد باتری خودرورهای الکتریکی به دست می آید.

نحوه ی استفاده از شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)

با توجه به بررسی های موجود، به نظر می رسد که برای استفاده از شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) سه حالت کلی به وجود آید. اول این که هر شخص در منزل خود یک شارژر داشته باشد و همانند زمانی که گوشی هوشمند خود را به برق می زند، خودروی الکتریکی (خودروی برقی) خود را نیز در حالت شارژ قرار دهد. دوم اینکه مراکزی همانند پمپ بنزین به وجود آیند و افراد با توقف در آن ها، خودروی الکتریکی (خودروی برقی) خود را شارژ کنند و آخر اینکه در هر محلی که ممکن است، مثلا در یک پارکینگ عمومی یا حتی میانه ی یک مسیر، فرد دم را غنیمت شمارد و چندی به شارژ اتومبیل خود بیافزاید.

هر کدام از این موارد که ذکر شد، مزیت ها و معایب مخصوص به خود را دارد. به نظر می رسد تا زمانی که تکنولوژی بشر نتواند یک سری از چالش ها را هموار سازد، افرادی که خودرو های الکتریکی (خودروهای برقی) خریداری می کنند، ناچارند که هر سه روش را همزمان به کار بگیرند. در ادامه درباره ی هر یک بیشتر توضیح داده ایم.

شارژ خودروی الکتریکی (خودروی برقی) در منزل

دقیقا مشابه شارژ یک گوشی همراه، می توانید اتومبیل خود را زیر شارژ قرار دهید. اما مساله اینجاست که این نوع شارژ، زمان بر است. مثلا برای پر شدن باتری اتومبیل شاید نیاز باشد تا هشت ساعت منتظر بمانید. در نتیجه، این روش برای زمانی جواب می دهد که عجله ندارید، یا زمان به شما اجازه می دهد که خودرو را زیر برق بگذارید و سراغ کار خود بروید. به شکل مشابه، می توان در محیط های کار، پارکینگ ها و سایر مکان هایی که توقف طولانی است از این روش بهره گرفت.

شارژ خودروی الکتریکی (خودروی برقی) در پمپ

نسل جدید شارژرهای خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) این قابلیت را دارند که در زمان های فوق العاده کوتاه (تا یک ساعت)، باتری یک خودروی الکتریکی (خودروی برقی) را به شارژ کامل برسانند. از این طریق دقیقا مشابه کاری که در یک پمپ بنزین انجام می شود، می توان در یک پمپ توقف کرد، نازل را به باتری اتومبیل متصل ساخت و لختی انتظار کشید تا حرکت دوباره میسر شود.

شارژ خودروی برقی در زمان وقفه های کوتاه

تصور کنید به خرید رفته اید، خودروی خود را در کنار خیابان پارک کرده اید و دست بر قضا، شهرداری این هوشمندی را داشته و یک شارژر در محل پارک قرار داده است. به نظر می رسد که باید فرصت را غنیمت شمرد و به ذخیره ی شارژ باتری اتومبیل برقی چندی افزود. این هم یکی دیگر از تدابیری است که امروزه اندیشیده می شود تا یک خودروی برقی در همه حال شارژ داشته باشد و به کار خود ادامه دهد.

منابع برای مطالعه بیشتر

http://driving.ca/auto-news/news/how-it-works-electric-vehicle-charging

https://www.brighthubengineering.com/diy-electronics-devices/68123-how-a-battery-charger-works

http://www.latimes.com/business/autos/la-fi-hy-agenda-ev-charging-20160920-snap-story.html

https://www.ucsusa.org/clean-vehicles/electric-vehicles/how-do-battery-electric-cars-work