نکات ایمنی استفاده از شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)

نحوه ی استفاده از شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)
۱۳۹۷/۰۳/۲۴
چگونه شارژر خودرو الکتریکی (خودرو برقی) مناسب پیدا کنیم؟
۱۳۹۷/۰۳/۲۶
امن و ایمن یا هراسناک و مخوف؟

سوخت‌گیری، از هر نوعی که باشد نیاز به رعایت یک سری نکته‌ها دارد. همان‌طور که در پمپ‌بنزین نباید از گوشی همراه خود استفاده کنیم، سیگار بکشیم و مسائلی ازاین‌دست، هنگام شارژ کردن خودرو برقی هم نمی‌توان سربه‌هوا عمل کرد. در این نوشته به همین مطلب مهم پرداخته‌ایم و نکات ایمنی استفاده از شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) را ارائه داده‌ایم.

درصورتی‌که مالک یک خودرو الکتریکی هستید، یا فکر خرید یکی از این محصولات مدرن را در سر می‌پرورانید، این مطلب را از دست ندهید، ایمنی خود و خانواده‌ی شما، درگرو شناخت مطالب ایمنی مربوط به استفاده از شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) است.

نکات ایمنی استفاده از شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)

چکیده‌ای کلی؛ بررسی ایمنی در یک نگاه

قبل از این‌که مطلب را بازکنیم و به‌صورت تخصصی مسئلهٔ ایمنی فرایند شارژ کردن خودروهای الکتریکی را زیر ذره‌بین ببریم، بد نیست چند نکتهٔ کلی زیر در نظر داشته باشیم. این موارد در هر مکان و هر شرایطی صدق می‌کنند.

  • تنها از شارژرهایی استفاده کنید که توسط شرکت تولیدکنندهٔ خودروی شما مورد تائید هستند. اگر دریافتن این موضوع ممکن نیست، توصیه می‌کنیم سراغ برندهای معتبر، شناخته‌شده و استاندارد بروید؛
  • شارژر خودروی برقی خود را مستقیماً به پریز متصل کنید. منظور این است که از سه‌راهی‌ها و سایر ابزارآلاتی که برق را به‌صورت اشتراکی در اختیار وسایل الکتریکی قرار می‌دهند استفاده نکنید. غفلت نسبت به این موضوع می‌تواند ایجاد اتصال کند و مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد؛
  • به‌هیچ‌عنوان از شارژری که ضرب‌دیده است یا نقص دارد (هرچند کوچک و جزئی) استفاده نکنید.

قصد سفارش شارژر خودرو الکتریکی (خودرو برقی) دارید؟

نکات مهم قبل از خرید

هم‌زمان بااینکه استفاده از خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) فراگیر می‌شود، میل به در اختیار داشتن یک شارژر خانگی هم ترقی می‌یابد. حتی بااینکه امروزه فست شارژرها در ایستگاه‌های مشخص و مخصوص به خود قرار دارند و حجم باتری خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) امکان پیمودن مسیرهایی تا سیصد کیلومتر و بیشتر را تنها با یک‌بار شارژ فراهم می‌آورد؛ بازهم میل به استفاده از یک شارژر اختصاصی در منزل شخصی، غیرقابل‌مهار پیش می‌رود.

علت اصلی مطلب مذکور شاید این باشد که شارژرهای خانگی این قابلیت را در اختیار شخص قرار می‌دهند که شب، اتومبیل را زیر شارژر قرار دهد و صبح باتری پر از الکتریسیته را در اختیار بگیرد (البته شاید چند مدل تسلا به دلیل حجم باتری بالا، در یک‌شب تا صبح کاملاً پر نشود).

این امر فوق‌العاده است، اما نیاز به رعایت یک سری مسائل ایمنی دارد. اول اینکه باید تأکید کنیم هرچند روند نصب و راه‌اندازی خیلی علمی، فنی و پیچیده نیست ولی برای کسب اطمینان از رعایت اصول ایمنی، نیاز است که اپراتورهای حرفه‌ای، متخصص و کارکشته، کار نصب را به عهده بگیرند.

شاید کل سیستم سیم‌کشی منزل شما ظرفیت لازم برای میزبانی از یک شارژر خودروی الکتریکی را نداشته باشد، به همین دلیل تأکید بر حضور اپراتورهای امتحان پس داده است. آن‌هم نسبت به شرایط سیم‌کشی منزل اطلاع دارند و هم فنّاوری شارژرها را می‌شناسند، درنتیجه می‌توانند یک نظر کارشناسی و قابل استناد در اختیار شما قرار دهند تا امنیت خود و خانواده اتان را تضمین کنید.

درخواست یک کپی یا بروشور

جدای از این‌که شما باید سراغ برندهای معتبر و استاندارد بروید، بررسی هماهنگی خصوصیات و مشخصه‌های فنی یک شارژر و مقایسه‌ی آن‌ها با شرایط منزل و شهر شما ضروری است. درنتیجه یک کپی از ویژگی‌ها یا بروشور رسمی شارژر مورد انتخاب خود را از نمایندگی و فروشگاه مذکور دریافت کنید، آن را نزد چند متخصص ببرید تا پس از خرید متوجه ناسازگاری‌های احتمالی نشوید.

شرایط برق ایران و سیم‌کشی ساختمان‌های ما کمی متفاوت است ازآنچه در دنیا به‌صورت معمول انجام می‌شود، درنتیجه روی این مساله تاکید فراوانی وجود دارد؛ از فروشگاهی خرید کنید که شرایط داخل را می‌شناسد و بر مبنای استانداردهای موجود، کالا وارد می‌کند.

از شارژر استاندارد استفاده کرده و اصول ایمنی را رعایت کنید

به شرط رعایت نکات ایمنی، شارژ کردن خودرو الکتریکی بی دردسر ترین کار دنیاست

شارژر یک خودرو برقی کار خاصی انجام نمی دهد، فقط برق AC را تبدیل به DC کرده و در اختیار باتری تعبیه شده قرار می دهد. این مشابه عمل تمامی وسایل برقی دارای باتری و شارژر است. تنها نکته ای که باید در نظر گرفته شود، رعایت یک سری اصول ایمنی ساده است. به خصوص در زمان خریداری و نصب مدل های خانگی.

اگر بخواهیم در یک‌بند مطلب را به جمع‌بندی برسانیم باید بگوییم عمده فعالیت شما که می تواند ایمنی استفاده از شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) را تضمین کند، انتخاب و به کار گرفتن یک برند قابل اتکا است. در همان گام اول خوب تحقیق کنید، درباره ی ویژگی ها و بازار جهانی برندهای مختلف اطلاع به دست آورید و پس از این شرایط داخلی را نیز مد نظر بگیرید. آیا سازمان های استاندارد و نظارتی داخلی مهر تایید بر کالای مورد نظر شما زده اند؟ آیا شارژری که قصد تهیه اش را دارید با خودروی شما و ساختار الکتریسیته محیط زندگی شما هم خوانی دارد؟ اگر برای این سوالات و چند پرسش مشابه، پاسخ آری به دست آوردید، کار سختی پیش رو ندارید، شارژر خودروی برقی شما ایمن خواهد بود.

منابع برای مطالعه بیشتر

https://worksafe.govt.nz/managing-health-and-safety/consumers/safe-living-with-electricity/safely-charging-your-electric-vehicle-at-home

https://evobsession.com/ev-charging-stations-staying-safe