همه‌ی آنچه باید درباره‌ی شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) بدانید

گذشته، حال و آینده ی هیجان انگیز خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)
۱۳۹۷/۰۴/۰۹
ممنوعیت استفاده از خودروهای بنزینی
۱۳۹۷/۰۴/۰۹

انواع، زمان، هزینه و چندوچون شارژ

اگر در حال مطالعه ی این مقاله هستید، فارغ از جنبه های کنجکاوانه، به احتمال زیاد در حال بررسی خرید یک خودروی برقی هستید اما دوست دارید بیشتر راجع به چالش ها و چگونگی شارژ کردن این خودروها بدانید.

روش های متفاوتی برای شارژ کردن خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) وجود دارد، ما در این نوشته به آن ها پرداخته ایم و انواع، زمان، هزینه و تمامی آن چه درباره ی یک شارژر خودروی برقی نیاز است را ارائه داده ایم. در پایان مطالعه ی این متن، اطلاعات شما همسنگ یک متخصص شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) خواهد بود. باور کنید!

 

کلی‌ترین طبقه‌بندی ممکن، چه شارژری بخرم؟

در صورتی که یک خودروی برقی خریداری کرده اید، راحت ترین راه برای تغذیه ی باتری، تهیه ی شارژر خانگی است. البته به شرطی که جای پارکی در اختیار داشته باشید که پریز یا دسترسی کلی به برق را مهیا ساخته باشد.

تقریبا تمامی شارژرهای خانگی، ورودی و خروجی یکسانی دارند و در نوع ۱۲۰ و ۲۴۰ ولت ارائه می شوند. ما در ایران بسته به شرایط گزینه ی مناسب خود را تهیه خواهیم کرد. اما باید بدانیم نمونه های ۲۴۰ ولتی از دو تا هشت برابر سرعت شارژ بیشتری دارند.

شارژرهای خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) چه انواعی دارند؟

در این قسمت یک طبقه بندی تکنیکی و فنی ارائه می دهیم. انواع شارژرهای خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) را ردیف کرده ایم و به شرح زیر برایشان توضیحی نگاشته ایم.

شارژرهای سطح یک، استفاده در منزل     

وقتی گفته می شود شارژر سطح یک، منظور ساده ترین راه و روشی است که می توان با آن یک خودروی برقی را شارژ کرد. کافی است برق ۱۲۰ ولت در اختیار باشد، با هشت ساعت شارژ، اتومبیل شما چیزی در حدود ۴۰ مایل مسافت می پیماید. این شیوه ی شارژ توامان برای خودروهای هیبریدی و نمونه های کاملا برقی مناسب است. البته همان طور که درباره ی زمان شارژ گفته شد، مشخص است که یک شب تا صبح یا بازه ی هشت ساعته ی کاری، نیاز است. در نتیجه اگر چنین شرایطی در اختیار دارید باید سراغ شارژرهای سطح یک بیایید.

 شارژرهای سطح دو، استفاده در منزل و اماکن عمومی

منظور از شارژرهای سطح دو، آن هایی است که با برق۲۴۰ ولت کار می کنند. نرخ یا بازدهی شارژ با این روش تقریبا به ویژگی های باتری اتومبیل بستگی دارد، اما در حالت کلی می توان گفت که در طول هشت ساعت شارژ، باتری خودروی برقی تا ۱۸۰ مایل توان و انرژی در اختیار شما قرار می دهد.

متاسفانه در کشور ما هنوز رایج نشده، اما در ممالک پیشرفته ی دنیا، این نوع شارژرها را در مقیاسی وسیع مشاهده خواهید کرد. سوپر مارکت ها، پارکینگ های عمومی، دفاتر و بسیاری دیگر از اماکن برای کارمندان، مراجعان و مشتریان خود، ایستگاه های شارژی به این شکل ایجاد می کنند.

شارژرهای عمومی از نوع DC Fast Charging       

روشی که در این قسمت معرفی می شود، سریع ترین راهی است که بشر تا به امروز برای شارژ باتری خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) یافته است. در این روش شما تنها با نیم ساعت شارژ، انرژی لازم برای پیمودن پنجاه تا نود مایل مسافت را در اختیار خواهید گرفت.

در همین زیرشاخه، تسلا اخیرا تکنولوژی خود را ارتقا داده و با نیم ساعت شارژ، انرژی طی مسافت ۱۷۰ مایل را درون باتری خودروی برقی شما می گنجاند. این تکنولوژی برای راننده تاکسی ها و افرادی که در منزل خود شارژر ندارند فوق العاده است.

البته این شارژرها از استانداردهای مختلفی تبعیت می کنند. برای مثال ژاپنی ها تحت مولفه های CHAdeMO و اروپا و امریکا از استاندارد CCS بهره می جویند.

برای شارژ باتری خودروی برقی خود چقدر باید انتظار بکشم؟

مانند فرایند شارژ هر وسیله ی دیگری، این مساله به دو عامل بستگی دارد. اول اینکه باتری خودروی شما چه میزان ذخیره ی الکتریسیته داشته باشد و دوم اینکه خروجی و توان شارژر شما به چه صورت باشد. هرچند که در بالا ذیل هر عنوان اشاره ای به این مساله داشتیم، اما اگر بخواهیم در این قسمت به صورت مجزا و مشخص به شما عدد ارائه دهیم باید بگوییم، اگر شارژر شما از نوع خانگی و سطح یک باشد، به طور متوسط به ازای هر ساعت شارژ، چهار الی پنج مایل توان در اختیار خواهید داشت. در صورتی که از شارژرهای سطح دو استفاده کنید، عدد قبل را به پانزده الی بیست و پنج خواهید رساند. اما برای نمونه های سریع یا سیستم DC Fast Charging عدد فوق العاده ی پنجاه الی صد و هفتاد مایل به ازای نیم ساعت شارژ را در اختیار خواهید گرفت.

نگران اعداد نباشید، بررسی ها نشان می دهد که ما اکثرا روزانه مسافت هایی کمتر از پنجاه مایل را رانندگی می کنیم، در نتیجه برای اکثریت، یک شارژر خانگی اکتفا خواهد کرد.

هزینه ها از منظر اقتصاد مهندسی

به نقل از پایگاه اینترنتی ucsusa.org در صورتی که یک امریکایی خودروی بنزینی خود را با یک نمونه ی برقی تعویض کند، سالانه تا ۸۰۰ دلار صرفه جویی، تنها در مصرف سوخت خواهد داشت (دولت های غربی و ژاپن برای استفاده از خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) یارانه می دهند و مالیات ها را تقریبا حذف کرده اند).

امیدواریم مقاله ی ارائه شده توانسته باشد از علامت های سوال ذهن شما درباره ی شارژرهای خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) بکاهد. اگر پرسش های شما تخصصی تر است و قیمت، شرایط و ویژگی های فنی شارژرهای موجود در بازار ایران را نیاز دارید، خوشحال می شویم پاسخگوی سوالات شما باشیم