گذشته، حال و آینده ی هیجان انگیز خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی)

تفاوت قیمت خودرو الکتریکی (خودرو برقی) با نمونه های معمول بنزینی
۱۳۹۷/۰۳/۳۰
همه‌ی آنچه باید درباره‌ی شارژر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) بدانید
۱۳۹۷/۰۴/۰۹

زیر و بم خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) در پنج دقیقه

خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) آینده ی صنعت خودروسازی دنیا را به خود اختصاص می دهند. به عنوان شاهدی بر این مدعا باید اشاره ای به دنیای غرب داشته باشیم؛ امروزه دولت های اروپایی در مقیاسی وسیع، شروع به پرداخت یارانه و پشتیبانی از خریداران این خودروها کرده اند و استقبال روزافزون مردم باعث شده برندهای مزدا و مازراتی به حوزه ی خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) ورود جدی داشته باشند.

جالب است بدانید که تکنولوژی خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) مربوط به امروز و دیروز نیست، بلکه ریشه در سال ۱۸۳۷ و شهر Aberdeen کشور اسکاتلند دارد. هرچند که به دلیل پایین آمدن قیمت نفت و مشکل شارژ این خودروها، قرن نوزده در سیطره ی خودروهای برقی قرار نگرفت. اما حالا در حدود یک قرن بعد، با هم بررسی خواهیم کرد که چه ویژگی هایی خودروهای برقی را دوباره محبوب و متداول کرده است.

دلیل توفیق روز افزون خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) چیست؟

علاوه بر چالش های محیط زیستی، شاید مهم ترین مولفه ای که بار دیگر خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) را سر زبان ها انداخته، قدرت تکنولوژی در طراحی و ساخت نمونه هایی است که چه از نظر عملکرد و چه زیبایی، پنجه در پنجه ی غول های بنزینی دارد. برای مثال، Tesla Roadster در سال ۲۰۰۸ میلادی علاوه بر ظاهر خیره کننده، موفق شد با یک بار شارژ مسافت ۳۵۰ کیلومتر را طی کند.

اما خبر خوب اینکه، تکنولوژی خودروهای برقی در انحصار تسلا نیست، به عنوان مثال شرکت Volvo اعلام کرده از سال ۲۰۱۹ هر خودرویی که تولید کند، به طور کامل یا حداقل در بخشی از قطعات پیشرانه برقی خواهد بود. یک خبر جالب تر، ING آماری منتشر کرده که نشان می دهد از ۲۰۳۵ میلادی به این طرف، در اتحادیه ی اروپا فقط و فقط خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) تولید و فروخته می شوند.

در نتیجه اگر بخواهیم بی پرده دلیل توفیق روزافزون خودروهای برقی را بگوییم، مخلص کلام می شود اینکه با توجه به شرایط محیط زیستی و پیشرفت های تکنولوژیک، این امر اجتناب ناپذیر است و دلیل آن، ریشه ی طبیعی دارد نه انتخابی از سر سلیقه.

خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) چگونه کار می کنند؟   

خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) از نظر بدنه و شکل ظاهری می توانند به طور کامل شبیه به نمونه های بنزینی تولید شوند. اما ساختار داخلی آن ها متفاوت است. به بیان دقیق تر، آن ها به جای باک بنزین یک باتری دارند و نیرو مستقیما از آن جا به چرخ ها می رود. این یعنی گیربکس و اگزوز و این وسایل وجود ندارد و یک خودروی الکتریکی (خودروی برقی)، نرم تر، سالم تر و بی دردسر تر از نمونه های بنزینی عمل می کند.

حتما درباره ی میزان مسافت در ازای هر بار شارژ کنجکاو شده اید، اگر بخواهیم یک عدد معرفی کنیم باید روی کفِ ۴۰۰ کیلومتر به تفاهم برسیم. بله حق با شماست، این مقدار هنوز از مسافتی که با یک باک بنزین طی می شود کمتر است اما قرار نیست روی این میزان بماند. از طرفی، بررسی ها نشان می دهد که برای مثال در انگلیس، بیش از ۹۴ درصد سفرها کمتر از ۲۵ مایل طول دارند.

چرا باید یک خودروی الکتریکی (خودروی برقی) بخرم؟  

دلیل اول، نگاه به آینده ی خود و نسل فردا است. خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) در کمال سازگاری با محیط زیست عمل می کنند و بیش از نود و پنج درصد بهره وری انرژی دارند. این در حالی است که نمونه های بنزینی تنها سی درصد بازدهی دارند. اما در صورتی که اصولا در دسته ی افراد دوستدار محیط زیست قرار نمی گیرید و اصلا برایتان اهمیت ندارد که چه میزان هوا آلوده شود و غیره، باید به بعد اقتصادی و مصرفی مساله اشاره کنیم.

خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) از منظر اقتصاد مهندسی به صرفه تر هستند. یعنی شاید در نگاه اول برای خریداری یکی از آن ها مبلغ بیشتری بپردازید، اما در نهایت در طول زمان استفاده، هزینه ی سوخت و تعمیر و نگهداری و غیره (مثلا مالیات) در اختیار داشتن یک نمونه ی برقی را به صرفه تر خواهد کرد.

در ضمن اگر فردی از مسئولین اجرایی کشور هستید و سطرهای این مقاله را مطالعه می فرمایید باید بگوییم در اتحادیه ی اروپا دولت ها تا چهار هزار یورو یارانه ی خریداری خودروی الکتریکی (خودروی برقی )پرداخت می کنند، این رقم در ایران چگونه است؟

انواع مختلف خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) کدام اند؟

در یک طبقه بندی کلی، در حال حاضر سه نوع خودروی الکتریکی (خودروی برقی) وجود دارد. این خودروها به ترتیب عبارتند از Conventional Hybrids  و Plug-in Hybrids و Battery Electric Vehicles که هر کدام را در زیر توضیح داده ایم.

نمونه ی اول یا Conventional Hybrids  به خودروهایی مثل  Toyota Prius اطلاق می شود. این ها اتومبیل هایی هستند که اگرچه نیروی محرکه ی اصلی فسیلی دارند، اما از حرکت خود برق تولید می کنند و بخشی از عملیات روزانه را خود با استفاده از برق تولیدی خود پیش می برند.

خودروهای دسته ی دوم یا Plug-in Hybrids ها را که به خوبی می شناسید (چند مدلی از آن ها در ایران دیده می شود)، این خودروهای الکتریکی (خودروهای برقی) هم موتور فسیلی دارند و هم برقی. تفاوت این مدل با نمونه ی قبل در این است که می توانند مستقیما هم به برق متصل شوند و باک بنزینشان را پر کنند.

و نمونه ی سوم هم که محصولات خالص برقی هستند. همان هایی که نسل آینده را به طور کامل در اختیار خواهند داشت. این اتومبیل ها تنها با برق کار می کنند و یک باتری و موتوری الکتریکی آن ها را به پیش خواهد کشید. تسلا و رنو و بسیاری دیگر از برندهای خودروسازی در این حوزه فعال هستند.